تبلیغات
وبلاگ حقوقی قاسم قدیانلو - چک ضمانت

چک ضمانت

1388/06/24  19:36

من نزد شخصی که به عنوان یکی از دو ضامن لازم، ضمانت بازپرداخت وام من از بانکی را تضمین کرده بود، دو فقره چک، یکی به مبلغ پانزده میلیون ریال و دیگری به مبلغ دوازده میلیون و پانصد هزار ریال (جمعاً بیست و هفت میلیون و پانصد هزار ریال)، بدون امضا، بدون تاریخ و حامل و بدون شرطی، به امانت نزد ایشان گذاشتم و متاسفانه به خاطر احساس دینی که داشتم، رسیدی از ایشان دریافت نکردم.

اما ایشان اکنون که وام به کلی و تماماً توسط خودم تسویه شده، از باز پس دادن چک ها امتناع می کند و آن ها را شهریور ماه شال گذشته برگشت زده است.

بعد از آن من در شورای حل اختلاف از ایشان درخواست استرداد چک ها را دادم، که نتیجه ای نداشت.

بعد در دادسرای ونک از ایشان به خاطر خیانت در امانت شکایت کردم. ایشان در دادگاه پذیرفت که چک ها بابت ضمانت بوده، ولی اظهار داشت که بعد از آن بابت بدهی دیگری به ایشان منظور شده و من خودم آنها را تاریخ زده ام و برای این مطلب کارمند حسابدار ایشان این موضوع را شهادت دادند. و در دادیار عمل ایشان را به دلیلی عدم وجود مدرک فیزیکی، بدون توجه به اینکه ایشان سندی جهت فک آن چک ها از ضمانت و تبدیل آن بابت بدهی ندارد خیانت در امانت تشخیص ندادند.

به این حکم اعتراض کرده ام و درخواست تشخیص هویت و خط شناسی دادم و اکنون ماه هاست که نتیجه ای اعلام نشده است.

با توجه به اینکه یک ماه دیگر برای تحصیل عازم خارج هستم، ایشان مدام تهدید می کند که ثبتی شکایت کرده و من را ممنوع الخروج می کند.

آیا به خاطر 2750 هزار تومان چک که یک سال از تاریخ برگشتی آن می گذرد، می توان صادر کننده چک را ممنوع الخروج کرد؟

آیا درخواست تشخیص هویت و خط شناسی با توجه به شرایط فوق، اساساً امکان دارد و ممکن است این اتفاق بیافتد، یا رای اولیه مجدداً تایید خواهد شد؟

بسیار ممنون میشوم لطف کرده وقت بگذارید و به سئوال من پاسخ دهید.
سپاسگزارم


 

سوال اول:بله میتواند شما را ممنوع الخروج کند.

 

سوال دوم:بستگی به نوع نظریه کارشناسی دارد.ولی شما میبایست بحث امانی بودن چک را اثبات نمایید وگرنه حکم به ضرر شما صادر خواهد شد. 


نوشته شده توسط: قاسم قدیانلو | آخرین ویرایش:- | نظرات ()


تهران گاندی شمالی خیابان صانعی پلاک 19 طبقه اول واحد 4 تلفن 88786355 - 8 و 88876117 // setTimeout(function () { // GetMihanBlogShowAds(); // }, 1000);